in , ,

Zehirli Bitki “Sarı Salkım”

SARISALKIM

Adını salkım biçimindeki parlak sarı çiçeklerinden alan sarısalkımlar (Laburnum) küçük ağaç ya da çalı yapısında gösterişli bitkilerdir. Morsalkımlar gibi bakla­giller (Leguminosae) familyasında yer alan sarısalkımlar da süs bitkisi olarak yetiştirilir­ler. Bunların sıklıkla park, bahçe ve yol kenarlarına dikilen en yaygın türlerinden birine (Laburnum anagyroides) altın renkli çiçeklerinden ötürü “altınyağmuru” adı veril­miştir.

Sansalkımlann gövde ve dalları yeşilimsi gridir ve düzgün bir kabukla örtülüdür. Gü­müş renkli ipeksi tüylerle kaplı kış tomurcuk­ları baharda açılarak yapraklara dönüşür. Üç yaprakçıktan oluşan bu bileşik yaprakların üst yüzü parlak, altı ipeksi tüylüdür. İçinde yer aldığı familyanın öbür üyeleri gibi sansalkım­lann da kelebek biçiminde çiçekleri vardır.

Sansalkım çiçekleri balözü almaya gelen arılar aracılığıyla tozlaşır. Bir çiçeğe giren arinın üzerine dökülen çiçektozları bu böcek aracılığıyla başka bir sarısalkım çiçeğine taşı­nırken, başka çiçekten gelen bir arı da bu çiçeğin tepeciklerine çiçektozu getirir; böyle­ce çapraz tozlaşma sonucu döllenen çiçek meyveye döner. İçinde altı kadar tohum barındıran badıç biçimindeki yassı meyveler olgunlaştığında patlayarak tohumlarını çevre­ye saçar.

Sarısalkımlar Avrupa’nın güney, Asya’nın batı kesimlerinin yerli bitkisidir. Bu ağaçların koyu kahverengi özodunları müzik aleti ve çeşitli ahşap eşyanın yapımında kullanılır.

Son derece zehirli bitkiler olduklarından sığır, koyun gibi süt veren hayvanlarda ölümlere neden olan sarısalkımların en çok tohumlan zehirlidir.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avustralya’nın Başkenti ” Canberra “

Temiz Bir Gelecek: Yenilebilir Enerji