in , , , ,

Tazılarını genç ada­ma saldırtıp, onu parçalatmış

ARTEMİS Yunan mitolojisinde av hayvanla­rı, toprak ve bereket tanrıçasıdır. Anadolulu ana tanrıça simgesi de çeşitli evrelerden geçe­rek, kesin olarak saptanamayan bir dönemde Efesli Artemis biçimini almıştır. Tanrıların kralı Zeus’un kızı ve tanrı Apollon’un kız kar­deşi olan Artemis‘ten, Homeros’un Ilyada adlı yapıtında bazen “ok taşıyan tanrıça“, bazen de “hayvanlar tanrıçası” olarak söz edilmiştir. Doğaya egemen olduğu düşünülen Artemis, canlıların ölüm kalımını elinde tutan bir tanrı­çaydı. Ok, yay, at ve arabayla betimlenmiştir. Aynı zamanda Ay tanrıçasıydı; sürekli deği­şen Ay’ı etkisi altında tutardı. Uygarlığın koruyucusuydu. Gökte ve yeryüzündeki gerçek ve gerçeküstü bütün yaratıklar onun buyruğundaydı.

Doğanın içinde hayvanlarla birlikte yaşa­yan, ormanlarda, derelerde ağaç ve su perileriyle dolaşıp eğlenen avcı Artemis, aynı za­manda doğum yapan kadınların da koruyucusuydu. Oysa kendisi evlenmeyi istemediği için ona eşlik eden periler de evlenmeyeceklerine söz vermek zorundaydı.
Artemis aynı zamanda öfkesiyle de ünlü­dür. Bir öyküye göre, bir gün Aktaion adlı bir genç, ormanda avlanırken Artemis’in yıkan­dığını görünce, tanrıça çok öfkelenerek onu bir geyiğe dönüştürmüş ve tazılarını genç ada­ma saldırtıp, onu parçalatmış.

Bizans İmparatorluğu döneminde yıkılarak yağmalanan Artemis’in Efes’teki tapınağı Dünyanın Yedi Harikası‘ndan biriydi. Bugün Selçuk Arkeoloji Müzesi‘nde bulunan Arte­mis heykeli ise, bir zamanlar Efes’teki tapınakta duran büyük boy heykelinin birçok kopyasından biridir.
Homeros metinlerinde değinilen Artemis. Eski Roma’da Diana adını aldı. Roma’da Diana‘ya tapınma yaygındı. Kölelerin de koru­yucusu olduğu için onun festivali kölelerin ta­tiliydi. Roma sanatında, Diana çoğunlukla yay ve ok taşıyan bir kadın avcı olarak resim­lenir ve genellikle yanında bir tazı ya da geyik bulunur. Diana‘nın Roma’da anlatılan efsa­neleri Artemis öykülerinden esinlenmiştir.


Aktaion’un Ölümü. İtalyan ressam Tiziano, bu tablosunda Diana’yı avcı Aktaion‘u geyiğe çevirirken betimlemiştir.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

16 Yorumlar

Cevap Yazın
  1. yunan efsaneleri anlamsız saçmalıklardan ibaret .bu hikayeler bizim dede korkut hikayelerinden bile saçma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arşimet; Dünya’yı yerinden oynata­yım

Çölde şu fışkırıyor!