in

Korsika Adası

KORSİKA, Akdeniz’de Sicilya, Kıbrıs ve Sardinya‘dan sonra gelen dördüncü büyük adadır. 11 km güneyinde yer alan Sardinya Adası ile arasında Bonifacio Boğazı bulunur. Bağlı olduğu Fransa’dan 170 km, İtalya’dan ise yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Yabanıl ve dağlık bir doğal yapısı olan Korsika’nın en yüksek noktası 2.710 metreyi bulan Cinto Dağı‘dır. Kıyılan boyunca dar ovalar uzanır.
İklim kıyıda ılık ve kuru, dağlarda ise çok soğuktur. Bitki örtüsünü dağ eteklerinin alt bölümlerinde yetişen makiler (kalın ve sık çalılar) ile daha yukarılarda görülen meşe, kestane, çam ve kayın ormanları oluşturur. Orman kuşağının üstünde, koyun ve keçilerin otladığı Alp tipi çayırlar vardır. Adadaki öbür hayvanlar arasında dağ koyunu, yaban domu­zu, geyik, porsuk, yaban kedisi ve tavşan sayılabilir.
Korsika Adası 150 yılı aşkın bir süreden beri Fransa sınırları içindedir. Halk, resmi dil Fransızca‘nın yanı sıra, atalarının çoğu İtalya’ dan geldiği için bir çeşit İtalyanca konuşur. Başlıca kentleri, batı kıyısındaki başkent Ajaccio ve kuzeydoğu kıyısındaki Bastia’dır. Ajaccio, Fransa İmparatoru Napolyon’un do­ğum yeri olarak ünlüdür.
Çok dağlık bir ada olan Korsika’nın toplam yüzölçümünün yansından azı ekilebilmekte­dir. Başlıca ürünleri, doğu kıyılarındaki ova­larda ve alçak dağlann vadilerinde yetişen limon, üzüm, zeytin ve portakaldır. Tütün ve sebze de yetiştirilir; buğday ve öbür tahılların üretimi ise oldukça düşüktür. Ormanlardaki ağaçlardan şişe mantarı yapımında da kullanı­lan mantar toplanır ve kestanelerden un elde edilir. Başlıca dış ticaret ürünleri, peynir, şarap, meyve ve zeytinyağıdır. Turizm de önemli bir gelir kaynağıdır.

Korsika’da haberleşme ağı yeterli düzeyde­dir. Var olan karayolları iyi durumdaysa da,
birçok yerde yollar patikadan farksızdır. Gü­neybatıdaki Ajaccio’dan kuzeybatıdaki Bas-tia’ya kadar uzanan bir demiryolu vardır. Ayrıca hava ve denizyoluyla Fransa’ya bağ­lanır.
Korsika tarihi, ülkeyi ele geçirmeye çalışan işgalcilere karşı yürütülen sürekli mücadele­nin tarihidir. İlk işgalciler İÖ 560’ta Anadolu’ dan gelen Eski Yunanlılar’dı. Romalılar Kor­sika’yı 800 yıl elinde tuttu. Ülke 9. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar da Araplar’ın yönetiminde kaldı. Fransızlar ile Cenevizliler adayı elde edebilmek için savaştılar. 1768’de Cenevizli­ler Korsika’yı Fransa’ya sattı. Bağımsızlık için harcanan büyük çabalara karşın, bu tarihten başlayarak ada genellikle Fransa’nın yöneti­minde kaldı.  Yalnızca 1794-96 arasında ve 1841’de bir yıla yakın bir süre İngiltere’nin yönetimine girdi.
Nüfusu 526.700’dür (2017).” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kölelik Nedir ? Tarihten Günümüze Kölelik

ASYA KITASI Hakkında Ne Bilmek İstiyorsunuz ?