in

FAZLA BİLİNMEYEN ÜLKELERDEN BİRİ BRUNEİ

BRUNEİ

Güney Çin Denizi’nde büyük bir ada olan Borneo’nun kuzeybatı kıyısında, Ekvator’un biraz kuzeyinde yer alan küçük bir ülkedir. Güney Çin Denizi’ne bakan kıyıları dışında, karadan Malezya’nın eyaleti Saravak’la çevrelenmiştir. Saravak Brunei Koyu’nda ülkeyi iki ayrı kesime böler. Dağlık iç bölgeden gelen birkaç ırmak, dar kıyı ovasını sular. İklimi sıcak ve nemli, özellikle iç kesimleri çok yağışlıdır. Kuzeydoğudan
esen muson rüzgârları kasım-mart arasında bol yağış getirir. Ülkenin yaklaşık dörtte üçü tropik yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Bu ormanlarda sert odunlu ağaçlar yetişir. Doğal yaşamı çok zengin olan Brunei’de aslanlar, kaplanlar, maymunlar, kertenkeleler ve yılanların yanı sıra birçok kuş türü de vardır.

 

Nüfusunun yarıdan çoğunu Malaylar, dörtte birini de Çinliler oluşturur. Geriye kalanı, İbanlar da denen Deniz Dayakları ve Murut-lar gibi Yerli kabilelerdir. Nüfusun büyük bölümü ırmak ağızlarındaki yerleşim bölgelerinde yaşar. Tarımsal üretim düşük olduğundan çiftçiler yoksuldur. Kıyılarda balıkçılık yapılır. Önemli işyerleri ve ticaret genellikle Çinliler’in elindedir. Kıyıda, Seria yakınlarındaki petrol yataklarını Brunei devletiyle ortaklaşa yabancı petrol şirketleri işletir. Eskiden başlıca gelir kaynağı kauçuk üretimiyken trolün bulunmasıyla kauçuk eski önemini yitirdi. 1980’lerin başında Brunei Doğu Asya’nın beşinci büyük petrol üreticisiydi.Öbür ürünleri doğal gaz, kauçuk ve biberdir.Lumut’ta dünyanın en büyük doğal gaz sıvılaştırma tesisleri vardır. Brunei’nin nufusunun görece azlığı, petrol ve doğal gaz satışından sağlanan gelirin bir bölümünün toplumsal hizmetlere ayrılmasına olanak verir.Ülkede sağlık ve eğitim hizmetleri yaygındır.

Brunei’nin başkenti, ülkenin doğusundaki Seri Begavvan’dır. Ulusal din İslamdır ve görkemli altın kubbesiyle Bandar Seri Begawan’daki cami Uzakdoğu’nun en büyük camilerinden biridir. Modern kentin hemen yanıbaşında Kampong Ayer olarak bilinen eski kent yer alır. Burada, ırmağın oluşturduğu koylarda, kazıklar üzerine kurulu evlerde yaşanır. Bu evler tahta köprülerle birbirine bağlanır. Evlerle kara arasında ulaşım küçük kayıklarla sağlanır.

Brunei 1888’de İngiltere’nin koruması altına girdi. 1971’de yeniden kendi kendini yönetmeye başladı. 1 Ocak 1984’te tam bağımsızlığına kavuşuncaya kadar, İngiltere savunma ve dış ilişkilerdeki etkinliğini sürdürdü.
Brunei’de devlet ve hükümet başkanı sultandır.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MÜHENDİS KUNDUZLAR

AKLIN VE GERÇEĞİN TANRISI APOLLON