in

DOĞAL IŞIK KAYNAĞI ATEŞBÖCEKLERİ

ATEŞBÖCEĞİ

Ateşböceğigiller (Lampyridae) familyasından birçok böceğe, karanlıkta ışık saçtıkları için ateşböceği denir. 2.000 kadar türü olan bu uçucu kınkanatlılar en az 5 mm, en çok 2 cm uzunluğunda kahverengi ya da siyah böceklerdir. En parlak ışıklı ateşböcekleri tropik bölgelerde, özellikle Güneydoğu Asya’da yaşar. Avrupa ve Asya’daki ateşböcekleri Lampyris cinsindendir. Bu cinsin en tanınmış türü olan Avrasya ateşböceği {Lampyris noctiluca) Türkiye’de de bulunur. Kuzey Amerika’da ise daha çok Photinus, Photuris ve Pyrophorus cinsinden ateşböcekleri yaygındır.

Ateşböceklerinin yalnızca erişkinleri gövdelerinin arka ucundaki özel bir ışık organından ışık saçarlar. Karşı cinsi çiftleşmeye çağırmak için yanıp sönen bu ışığın çakış süresi türden türe değişir. Bazı türlerde, çakar denen deniz fenerlerinin ışığı gibi kısa aralıklarla yanıp söner, bazılarında ise bir kandil gibi sürekli yanar.

Erişkin ateşböceklerinin ömrü çok kısadır ve büyük olasılıkla bu ışıklı uyarı nedeniyle başka hayvanlara kolay kolay yem olmazlar. Yalnız bazı kurbağalar ışığa aldırmayıp o kadar çok ateşböceği yerler ki sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar. Bazen bir araya toplanan bir sürü ateşböceğinin hep birlikte ışıldaması, yanıp sönen lunapark ışıklan gibi ağaçlan, tarlaları ve bahçeleri aydınlatır. Ateşböceklerinin larvaları da hafif ışıklıdır; ama bu ışık hem erişkinlerinki gibi yanıp sönmez, hem de o kadar parlamaz.

Ateşböceklerinin bazı türlerinde erkekler de dişiler de kanatlı ve ışıklıdır. Avrasya ateşböceklerinde ise erkeklerden daha küçük ve kanatsız olan dişiler solucana benzer. Bir dalın ya da tümseğin üzerine konup ışık saçarak, kanatlı olan erkekleri çiftleşmeye çağınrlar. Dişinin yumurtladığı küçük yumurtalardan tırtıla benzeyen larvalar çıkar. Etçil olan bu larvalar, sümüksü salgılarını izleyerek avladıkları sümüklüböcek ve salyangozlarla beslenir. Larvaların erişkin bir ateşböceğine dönüşmesi yıllarca sürebilir.

Ateşböceğinin ışığı elektrik ışığı gibi sıcak değil, donuk renkli, “soğuk” bir ışıktır ve biyolojik ışıldama denen bir süreçle üretilir. Bu çok verimli bir ışık üretme yoludur. Bir elektrik ampulü elektrik enerjisinin ancak yüzde 5’ini ışığa çevirebilirken, ateşböceği kimyasal enerjisinin yüzde 90’ını ışığa dönüştürebilir.Tropik bölgelerdeki ateşböceklerinin ışığı o kadar parlaktır ki bu ışıkta kitap bile okunabilir. Bu yüzden eskiden Çin, Cava ve Brezilya’da kafeslere doldurulan ateşböcekleri odaları aydınlatmak için lamba yerine kullanılmıştır.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİÇ BÜYÜMEYEN ÇOCUK PETER PAN

AŞK VE GÜZELLİK TANRIÇASI AFRODİT YA DA APHRODİTE