in

DANİMARKA’NIN BAŞKENTİ KOPENHAG

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti ve en büyük kentidir. Seeland Adası’nın doğu kıyısındaki kentin bir bölümü Seeland’dan Haven Kanalı ile ayrılmış Amager Adası’ndadır.Nufusu banliyöleriyle birlikte, 1.351.959 olan kent, ülkenin iş ve sanat merkezidir.Baltık Denizi’ndeki en güzel limanlardan biri buradadır. Danimarka’nın dış ticaretinin yarısı bu limandan yapılır. Gemi yapımı,makine ve konserve üretimi ile biracılık Kopenhag’daki sanayilerden bazılarıdır.

1043’te bugün kent merke

zinin bulunduğu yerde küçük bir balıkçı köyü kurulmuştu. Bir sonraki yüzyılda bu köye bir kale yapıldı.Zamanla köy gelişti ve ticarete çok elverişli bir limanı olduğu için Danca’da “Tüccarlar Limanı” anlamındaki Koebenhavn sözcüğüyle anılmaya başlandı. Pek çok kez saldırıya uğrayan kenti İsveçliler 1658-60 arasında kuşattılar ama ele geçiremediler.1801 ve 1807’de Napolyon Savaşları sırasında İngiliz gemileri kentin savunma hatlarını bombaladı.

Kopenhag, Avrupa’nın en bayındır kentlerinden biridir. Kentin tarihini simgeleyen eski yapıların çoğu büyük yangınlarda yok olduysa da kanallar boyunca, geçmişi 17. yüzyıla uzanan birçok eski yapı korunabilmiştir.Yuvarlak Kule Gözlemevi bu yapılardan biridir. Kulede merdiven yerine en tepeye kadar ulaşan sarmal bir rampa vardır. Kentin en eski bolümü, belediye sarayı ile 11. yüzyılda yapılan kalenin bulunduğu Kale Adacığı arasındadır. Dar bir suyolu ile kentin öbür bölümünden ayrılan bu adacıkta, Christiansborg Sarayı ve hükümet yapıları bulunur. Parlamento, yüksek mahkeme ve dışişleri bakanlığı bu saraydadır.

Limanın yanında, büyük bakır kubbesiyle Mermer Kilise ve Danimarka kral ailesinin yaşadığı Amalienborg Sarayı yer alır. Hemen yakında Langelinie gezinti yeri vardır. Bu yol, Kopenhag’a özgü anıtların en ünlülerinden birisi olan “Küçük Denizkızı” heykelinin bulunduğu liman girişine kadar uzanır. “Küçük Denizkızı” heykeli adını Hans Christian Andersen’in bir masal kahramanından almıştır.

Koperhag’ın merkezi, belediye sarayının bulunduğu alan olan Raadhuspladsen’dir. Belediye sarayından geçen yolun öbür yanında lokantaları, satış yerleri, bir konser salonu ve uzun, ılık yaz akşamları boyunca yanan yüzlerce küçük feneriyle ünlü bir açık hava eğlence yeri olan Tivoli Parkı vardır. Raadhuspladsen’in yakınında 1479’da kurulmuş olan Kopenhag Üniversitesi bulunur.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

1 point
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ROMA KURULUŞUNUN DESTANI AENEIS

BİR ÖMÜR YAŞANACAK ÜLKE KOSTA RİKA