in

ÇOBAN ALDATAN KUŞU

ÇOBAN ALDATAN

İlkbahar ve yaz akşamlarında çalılıkların arasında dolaşırken karanlığın içinden birden garip bir çığlık sesi duyarsanız, bu büyük olasılıkla çobanaldatanın ötüşüdür. Bütün gün fundalıkların arasınla gizlenen ya da uyuklayan bu kuşlar akşam karanlık basınca hareketlenerek böcek avlamaya çıkarlar. 72 türü olan bu gece kuşları Yeni Zelanda ve bazı Pasifik Adaları dışında dünyanın hemen her yerine dağılmıştır.

Türkiye’de yaşayan tek tür olan bayağı çobanaldatan {Caprimulgus europaeus) yakışık 30 cm uzunluğunda ilginç görünümlü bir kuştur. Bozumsu kahverengi üzerine daha koyu renkte benek ve çizgilerle kırçıllanmış tüyleriyle, gün ışığında bile kuru dal ve yapraklardan çok zor ayırt edilir. Kanatları ve kuyruğu oldukça uzun, bacakları kısa ve zayıf olan bu kuşun kafası geniş ve basık, gözleri de iridir. Kısa ve geniş gagası kapalıyken çok küçük gibi görünür, ama derin yarıklı olduğu için ağzı çok fazla açılabilir. Ağzının çevresinde kalın ve sert tüyler vardır. Erkeğin kuyruğu ve kanatları ak beneklerle bezenmiştir.

Bir gece kuşu olan çobanaldatan gece kelebeği ve güve gibi uçan gece böcekleriyle beslenir. Yumuşak kanat tüyleriyle hiç ses çıkarmadan uçar ve böcekleri havada izleyerek geniş ağzıyla bir anda yakalar. Zorunlu olmadıkça yürümeyen bu kuşlar dinlenmek için yere konduklarında sanki toprağa yapışmış gibi boylu boyunca uzanırlar. Bu halleriyle, kondukları yerden bir daha kalkamayacakmış gibi görünürlerse de ürktükleri anda zorla havalanarak başka bir yere konar ve kolay kolay yakalanmazlar. Çobanaldatan adı belki de sinek, böcek avlamak için hep sürülerin çevresinde dolaşmalarından ve bu aldatıcı davranışlardan kaynaklanmıştır.

Yazları Avrupa’ya ve Asya’nın batı bölümlerine gelerek buralarda üreyen bayağı çobanaldatan kışın Afrika’ya göçer. Avrupa’da seyrek ağaçlıklarda, çalılık bölgelerde ve fundalıklarla kaplı yüksek arazilerde bulunur; genellikle çalı öbekleri arasındaki boşluklarda yuvalanır. Üreme mevsiminde dişi kuş çıplak toprağa kirli beyaz üzerine kahverengi benekli iki yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular koyu renk benekli tüyleriyle toprağın üzerinde kolayca fark edilmez.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MELEKLER HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

BİR HALK KAHRAMANI KÖROĞLU DESTANI