in

CENNET ÜLKE BARBADOS

BARBADOS
Batı Hint Adaları’nın en doğusunda yer alır. Doğuda Atlas Okyanusu, batıda Karayib Denizi’yle çevrilidir. Bir üçgene benzeyen ada, kuzeyden güneye 34 km, doğudan batıya 22 km genişliğindedir.

Yılın bir bölümünde Barbados, serin kuzeydoğu alize rüzgârlarının etkisinde kalır ve bu nedenle, tropik bölgede olmasına karşın iklimi çok sıcak değildir. Hemen hemen tümüyle mercan kayalıkları ile çevrili olan adanın en yüksek noktası, orta kuzey bölgede yer alan, denizden 337 metre yükseklikteki Hillaby Dağı’dır.Eski Portekiz kâşifleri burada rastladıkları sakala benzeyen incir ağaçları nedeniyle adaya”sakallı” anlamına gelen Barbados adını verdiler.

Küçük bir ada olan Barbados’ta 254 bin kişi yaşar.Bu sayı geçimini rahatça adadan sağlayabilecek insan sayısının üzerindedir. Halkın yüzde 90’ından çoğu 17. ve 18. yüzyıllarda Batı Afrika’dan köle olarak getirilmiş olan Afrikalılar’ın soyundandır. Birçok adalı geçimini şekerkamışı tarımından ya da rom, meles (şurup) ve şeker üretiminden sağlar. Başka önemli geçim kaynakları turizm ve balıkçılıktır. Barbados’un ormanları şekerkamışı ekimi için yok edildiğinden, bugün dışarıdan kereste almak zorundadır. Bu durum, besin maddelerinin çoğu için de geçerlidir.
Barbadoslular kalipso müzikleriyle tanınır. Kriket ulusal sporlarıdır ve Barbados’tan ünlü kriketçiler çıkmıştır.

Tarih

16. yüzyılda adayı ilk kez bulan Portekizliler, bir süre sonra yerleşenler ise İngilizler olmuştur. İngilizler 1625’te geldiklerinde, adanın asıl sahipleri olan Yerliler burayı uzun bir süre önce terk etmişlerdi. İngilizler , şekerkamışı plantasyonu denen büyük çiftliklerde çalıştırmak üzere Batı Afrika’dan köleler getirdiler. (Kölelik 1834’te kaldırıldı.)

Barbadoslular, eski kurumları arasında, özellikle Codrington Koleji ile övünürler. Bu okul Batı Hint Adaları’ndaki en eski yükseköğrenim merkezidir. 1628’de kurulan başkent Bridgetown ülkenin tek liman kentidir.Kentin nüfusu yaklaşık 7.500’dür. 1966’da Barbados, İngiltere’nin sömürgesi olmaktan çıktı, bağımsız devlet konumunda İngiliz Uluslar Topluluğu’nun bir üyesi oldu. Barbados’ta hükümet başbakanca yönetilir. Parla-ntosu, Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşur. İngiltere’yi bir genel vali temsil eder.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN BAŞKENTİ PEKİN

PELOPONNESOS SAVAŞI