in ,

Amerikan Futbol Tarihi

Nasıl Oynanır?

AMERİKAN FUTBOLU

Beyzbolun yanı sıra ABD’deki en yaygın spordur. Ragbi ve fut­boldan kaynaklanan, ama onlardan farklı ku­ralları olan Amerikan futbolu 1980’lerde ABD dışında da ilgi çekmeye başlamıştır. 17. yüzyıldan beri oyna­nan bu oyun, zamanla değişerek ve gelişerek bugünkü biçimini almıştır. 91 metre uzunluğunda ve 49 metre genişli­ğinde dikdörtgen bir sahada, oval bir meşin topla ve 11’er oyuncusu olan iki takımla oyna­nır. Amaç topu elden düşürmeden rakip ta­kımın kale çizgisinin ötesine götürmektir. Kale çizgisinin ötesinde 9 metre uzunluğunda, son bölge denen bir alan ve bu alanın bi­tiş çizgisi üzerinde H biçiminde bir kale direği vardır.

Oyun serbest vuruşla başlar. Topu yakala­yan takım dört hakta topu en az 9 metre ileri götürmek zorundadır. Bunu başarırsa dört hak daha kazanır ve bu böylece sürer. Eğer bunu yapamazsa top karşı takıma geçer.

Hücumdaki takım topu rakip takımın kale çizgisinin ötesine götürmeyi başarırsa hem altı sayı hem de kale önünde bir ayak vuruşu hak­kı kazanır. Bu ayak vuruşuyla top kale di­reklerinin üst boşluğundan geçirilebilirse bir sayı daha kazanılır.

Sayı kazanmanın başka bir yolu da saha go­lüdür. Top sahanın herhangi bir yerindeyken, ayak vuruşuyla gol atılırsa üç sayı kazanılır.

Savunmada da sayı yapılabilir. Savunmada­ki takım eğer topu taşıyan oyuncuyu kendi kale çizgisinin gerisine geçmeye zorlar ve onu orada yakalarsa iki sayı kazanır.

Amerikan futbolu 15’er dakikalık dört dev­rede oynanır. Oyunu beş ya da altı hakem yönetir. Oyuncular düşme ve çarpışmalara karşı koruyucu özel başlıklar ve formalar gi­yerler, çünkü oyun sırasında şiddetle birbirle­rine çarpabilirler.

İlk profesyonel Amerikan futbolu karşılaş­ması 1895’te Pennsylvania eyaletinin Latrobe kentinde oynandı. 1922’de de Amerikan Ulu­sal Futbol Ligi kuruldu.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Seçimler Var ?

Sekiz Kollu Canavar