in

YEMEN’İN BAŞKENTİ ADEN

ADEN

Arabistan’ın güney kıyılarındaki Yemen Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin başkenti ve başlıca limanıdır. Kızıldeniz’in güney girişinin 160 km doğusunda kurulmuş olan kentin limanı, sönmüş yanardağların kalıntısı olan iki kayalık yarımada arasında yer alır. İklimi çok sıcak olan Aden bazı yıllar hiç yağış almaz.

Aden’de nüfusun büyük bölümünü Araplar oluşturur. Deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen tuz, kentin önemli ürünlerinden biridir. Ayrıca batıdaki yarımadada bir petrol rafinerisi vardır.

Aden eski çağlarda tüccarların uğrak yeriydi. Arap denizcilerin eskiden köle ticaretinde kullandıkları bir tür üçgen yelkenli gemi hâlâ Aden’de yapılmaktadır. 1839’da İngilizler tarafından işgal edildiğinde, Aden yalnızca 500 kişinin yaşadığı küçük bir kasabaydı. İngiliz yönetimi zamanında, buharlı gemilerin yakıt aldığı bir kömür istasyonu oldu. 1869’da Süveyş Kanalı açılınca, Avrupa’dan Hindistan ve Uzakdoğu’ya giden denizyollarının uğrak noktası olan Aden limanı giderek gelişti Daha sonraları, her ay yaklaşık 500 geminin akaryakıt gereksinimini karşılayan şlek bir liman durumuna geldi. 1967’deki Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra Süveyş Kanalı’nın kapanmasıyla büyük ölçüde kesintiye uğrayan bu akaryakıt ticareti 1975’te kanalın yeniden açılmasıyla eski canlılığına kavuştu.

1963’te kurulan Güney Arabistan Federasyonu’nun en önemli eyaleti olan Aden, I967’de Yemen Halk Cumhuriyeti’nin toprakları içinde kaldı.
Kentin nüfusu yaklaşık 365.000’dir.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİKENLİ KARINCAYİYEN EKİDNE

ROMA KURULUŞUNUN DESTANI AENEIS