in

Yaşasın Okullar Açıldı!

Pek çok şair hüzünlü bulsa da aslında eylül ayı yeni başlangıçları müjdeler. Uzun sıcak yaz günleri sona erdi, şimdi yeni bir mevsim kapıda. Tatilde boşalan şehirler bugünlerde yeniden canlanıyor; caddeler, sokaklar, alışveriş merkezleri oldukça hareketli. Öğrenciler de veliler de tatlı bir telaş içinde çünkü okul vakti yaklaştı. Daha dün annelerinin kolla­rında yaşayanlar okullu oluyor; hâli­hazırda okullu olanlarsa arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşmak için gün sa­yıyor. Okul değiştirenler biraz kaygılı, yeni üniversiteliler gururlu. Yaz boyun­ca yalnız ve sessiz kalan okul bahçele­ri sabırsız, öğrencilerini çocukları gibi özleyen öğretmenler de…

 

En çok heyecan duyanlar en minikler, okula ilk kez adım ata­cak olanlar… Anaokuluna başlayacaklar yeni arkadaşlarıy­la yeni oyunlar öğrenecek. Okuma-yazma ile tanışacak olan ilkokul birinci sınıf öğrencileri ise bilgi dünyasının kapılarını aralamaya başlayacak. Okul onlar için keşfedilmeyi bekleyen büyük bir dünya… Hayatlarında artık yeni kurallar etkin ola­cak; erken yatılıp erken kalkılacak, dersler derste öğrenilecek, etkinlikler yapılacak.

Rengarenk kalemler, silgiler, sevilen çizgi film kahraman­larıyla süslenmiş defterler, boy boy okul çantaları, pırıl pırıl ayakkabılar vitrinlerde görücüye çıktı. Çocuklarını okula eksiksiz göndermeye çalışan anne-babalar da heyecanlı. Ço­cuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamanın yanında ebeveyn­lere bir büyük görev daha düşüyor: Miniklerin bu yeni evre­ne uyum sağlamasını kolaylaştırmak. Anne-babadan, büyü­kanne ve dedelerden ayrılıp okul yoluna düşmek, çocuklarda kaygı yaratabiliyor. Bu noktada uzmanlar ailelere çocuklarını öğrenim görecekleri okullara önceden götürmelerini ve öğret­menleri ile tanıştırmalarını öneriyor. Çocuklara okulun gü­zel ve güvenli bir yer olduğunu anlatmak, ona dair iyi anıları paylaşmak, okul alışverişini ailece tamamlamak, okulun yal­nızca bir kurallar ve yasaklar dünyası olmadığını açıklamak ilk gün stresini azaltmada ve uyum sürecini kolaylaştırmada yardımcı olabiliyor.

Yalnızca en miniklerde değil, yaşça büyük öğrencilerde de heyecan dorukta. Bu yıl yaklaşık 1 milyon genç üniversiteli oldu. Aralarında evinden, ailesinden uzakta yeni bir haya­ta başlayacak olanlar var. Artık çocukluk bitti, sorumluluk büyük. Birer yetişkin olarak kendi öğrenim süreçlerini ken­dileri yönetmeyi, yaşamla tek başlarına mücadele etmeyi öğrenecekler.

İlk ve ortaöğretim kurumlarının 2018-2019 eğitim-öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlıyor. Uyum programına katılacak öğrenciler ise 10 Eylül’den itibaren okullarına gidecek. Bu sayede öğrenciler okul sistemine, öğretmenlerine ve arkadaşlarına daha kolay uyum sağlaya­cak. Sömestir tatilini müjdeleyen son zil ise 18 Ocak 2019 Cuma günü çalacak. Her üniversitenin akademik takvi­mi farklı olsa da üniversitelilerin çoğu eylül ayının üçüncü haftası itibarıyla yerleşkelerin yolunu tutacak. Kısaca, bu eylül de öncekiler gibi heyecanlı, telaşlı ve sevinçli geçecek.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geleneksel Türk El Sanatları

İçsel gücünüzü keşfedin ” Tai Chia Chuan “