in , , , ,

Şanlı zaferlere coşkulu kutlama

Malazgirt Zaferi’nin 947’nci yıldönümü ile 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Ağustos 2018 tarihinde Muş’ta düzenlenen “Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Bizlere bu güzel yurdu vatan olarak bırakan Sultan Alparslan’a ve ordusundaki tüm kahramanlara, asırlar boyunca aynı yoldan giden nice gazi­lere ve şehitlere şükranlarımı sunuyorum” dedi. “Fetih, zul­me karşı başkaldırının adıdır” değerlendirmesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fetih, toprakların ve toplumların adalet, hakkaniyet, iman ve cesaret mayasıyla harmanlan­ması demektir. Bunun için de bizim medeniyetimiz bir fetih medeniyetidir. En büyük fethimiz, hiç şüphesiz, gönüllerin fethidir. Gittiğimiz her yere gönüllerden girdiğimiz içindir ki, aradan kaç asır geçerse geçsin varlığımız, izimiz, hatırımız tüm canlılığıyla devam ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ağustos Zafer Haftası dolayı­sıyla yayımladığı mesajda ise “Aziz milletimizin Malazgirt’te 1071’de başlattığı şanlı yürüyüş, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan zaferlerin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır. 30 Ağustos, ‘Ya istiklal ya izmihlal’ tercihiyle baş başa kalan bir milletin neleri başarabileceğinin, bağımsızlık ve onuru için neleri göze alabileceğinin tüm dün­yaya ilanı olmuştur” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajını şu sözlerle tamamladı: “Zafer Haftası vesilesiyle Sultan Alparslan ve Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazileri­mizi minnetle yâd ediyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını ve vatandaşlarımızı en kalbî duygularımla selamlıyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’de düzenle­nen törene katılırken, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ise tebrikleri kabul etti.

PTT’den pul sergileri ve anma pulu

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), 24-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında Muş’ta “26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi Kutlamaları Konulu Pul Sergisi“, 27-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da “Millî Mücadele ve Kurtuluş Savaşı Konulu Pul Sergisi“, 30 Ağustos-3 Eylül 2018 tarihleri arasında ise İstanbul’da “30 Ağustos Zafer Bayramı Konulu Pul Sergisi” düzenledi. Şirket, ayrıca 30 Ağustos 2018 tarihinde “Zafer Bayramı” konulu anma pulunu tedavüle çıkardı.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

100 günde hayata geçirilecek 400 proje

Geleneksel Türk El Sanatları