in

Nasıl Soluk Alıp Veririz

Nasıl Soluk Alıp Veririz

Soluk alıp vermek, çeşitli kasların rol oynadı­ğı mekanik bir olaydır. Ama bu olayda en büyük görev, akciğerlerin hemen altında kub­be biçiminde bir bölme oluşturan diyaframa düşer. Bu güçlü kas soluk aldığımız zaman kasılarak düzleşir ve akciğerlerin tabanlarını aşağıya doğru çeker. Böylece akciğerler soluk borusundan gelen havayı içine alır. Aynı anda göğüs kaslan da kaburgaları yukarıya ve dışarıya doğru çektiğinden, göğüs kafesinin içinde daha çok genişleme olanağı bulan akciğerlerin hava emme kapasitesi artar. Oysa olağan bir tempoyla soluk verirken bu kasların yardımına hiç gerek yoktur. Diyaf­ram ve göğüs kasları gevşediği anda, süngersi ve esnek yapılan sayesinde hemen büzülen akciğerler normal boyutlarına döner. Böylece içeride sıkışan hava kendiliğinden dışarı çıkar.

Bebekler doğmadan önce annelerinin ka­nındaki oksijenden yararlandıkları için akci­ğerleri büzüşmüş, düzenli solunum hareketle­ri de başlamamıştır. Doğumdan hemen sonra ilk soluğunu alan bebeğin akci­ğerleri, içlerine dolan havayla açılıp genişler; bu arada kan dolaşımı da anneden bağımsız duruma geldiği için, bol miktarda kan oksijen yüklenmek üzere akciğerlere pompalanır.

Solunum, ölüm anına kadar aralıksız süren bir yaşam sürecidir. Nitekim solunumun dur­ması bir ölüm belirtisi olarak kabul edilir. Oysa vücut oksijen almadan da bir iki dakika kadar yaşayabilir. Bu nedenle, suda boğulan­lara ya da soluk borusu tıkandığı için solunu­mu duranlara uygulanacak yapay solunum, ölmek üzere olan kişinin yaşamını kurtarabi­lir. “Hayat öpücüğü” denen ağızdan ağza yapay solunumda, ilk yardımı yapan kişi kaza geçiren kişinin ağzına kendi soluğunu üfler. Gerçi akciğerlerden dışarı atılan bu havada ancak yüzde 16 oranında oksijen vardır, ama bu bile ölmek üzere olan kişinin kendi solunu­mu başlayıncaya kadar yaşamını sürdürmesi­ne yeterli olur.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İç Solunum

Canlıların Solunum Hızı