in

Kırmızı Örümcek , Akar!

AKAR. Akarlar örümceklerle akraba olan çok küçük eklembacaklılardır. Eklembacaklılar içinde böceklerden ayrı bir sınıf oluşturan,örümcek, akrep, kene ve akarlara örümce­ğimsiler (Arachnida) denir. Kırmızı örümcekte denir.İnsanlara, evcil hayvanlara ve meyve ağaçlarına en zararlı hayvanlardan biri oldukları halde, bilim adamları akarlara yeni yeni önem vermeye başlamışlardır; bu gecikmenin nedeni belki de akarların çok küçük olmasıdır. Gerçekten de en iri akarların uzunluğu 6 milimetreyi geçmezken, en küçüklerini çıplak gözle görmek bile olanaksızdır.
Akarlar genellikle üstünde uzun kıllar bu­lunan yuvarlak ve tombul gövdeli hayvanlar­dır. Gövdeye bitişik olduğu için kolayca ayırt edilemeyen başlarında emici ağız parçaları ve gözler bulunur; bazılar) tümüyle kördür. Örümcekler gibi akarların da dört çift bacağı vardır. Oysa yumurtadan yeni çıkmış, nemf denen yavrularda yalnızca üç çift bacak bulu­nur. Nemfler büyürken birkaç kez deri değiş­tirir ve eksik bacak çifti de çıktıktan sonra erişkin duruma gelir. Acarların, bütün dün­yaya dağılmış 20.000 kadar türü vardır. Hemen her çeşit yiyecekle beslenen bu hayvanların birçoğu başka canlılarda asalak yaşarken, bazıları da hastalıklara üeden olur. Türlerin büyük bölümü karada, bazıları tatlı sularda, pek azı da denizde yaşar.
Akarların en yakın akrabası, koyun ve köpek gibi hayvanlarda asalak yaşayan kene­lerdir. Bayat peynirlere dadanan peynir akarı bir büyüteçle bakıldığında görü­lebilir. Ekin tanelerinde ve unların arasında yaşayan un akan, bu besinlerin yenmesiyle mide ve bağırsaklara yerleşerek hastalığa yol açar. İnsanda, koyun ve sığırlarda derinin altına gömülerek kaşıntılı uyuz hastalığına neden olan uyuzböcekleri de akarların bir türüdür. Gene bir akar türü olan kırmızı örümcek, ağzından ipeksi iplikler salgılayarak ağaç gövdelerini ya da çalıları boydan boya örtebilen parıltılı ağlar örer.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Değerli olan Ağaç; Abanoz

Huawei P30 Pro Kapsamlı Özellikleri ,AVANTAJLARI ,Huawei P30 Pro ile SAMSUNG S10 KARŞILAŞTIRMASI