in

İSKOÇYA’NIN BAŞKENTİ EDINBURGH

EDINBURGH

İskoçya’nın başkentidir. Ülkenin güneydoğusunda, Kuzey Denizi’nin karaya doğru uzantısı olan Forth Körfezi’nin güney kıyısında yer alır. Kentin merkezindeki Castle Rock adlı tepenin üzerinde ünlü Edinburgh Şatosu yükselir. 11. yüzyıldan kalma St. Margaret Kilisesi kentin en eski yapısıdır.

Eski Kent olarak bilinen ilk yerleşme 12. yüzyılda, Castle Rock’tan doğudaki Netherbow Limanı’na kadar uzanan tepeler üzerinde gelişmiştir. Şatoyu Hollyroodhouse Sarayı’na bağlayan Royal Mile Caddesi kenti doğu-batı doğrultusunda keser. Eski yapıların hemen hemen tümü bu caddenin çevresinde yer alır. Yeni Kent olarak bilinen yerleşim bölgesi ise 1750’lerde kurulmuştur.

Castle Rock ile Hollyroodhouse Sarayı arasında taç biçimindeki kulesiyle yükselen St. Giles Katedrali 16. yüzyılda yapılmıştır.Gene aynı yüzyılda yapılan Hollyroodhouse Sarayı’ndaki salonlar ve İskoçya Kraliçesi Mary’nin özel odaları bugün müze olarak kullanılmaktadır. Queen’s Park’ ta yer alan Arthur’s Seat Tepesi, deniz düzeyinden 250 metrelik yükseltisiyle kente egemen bir konumdadır.

Edinburgh’da, ilk kez 1947’de düzenlenen uluslararası müzik ve tiyatro festivali günümüzde de her yıl ağustos ve eylül aylarında sürdürülmektedir. Edinburgh 16. yüzyıldan kalma üniversite ve okullarıyla önemli bir öğrenim kentidir. High Street’te bugün mahkeme binası olarak kullanılan Parlamento Sarayı, İskoçya Ulusal Galerisi, Blackford Tepesi’ne kurulmuş olan İskoçya Kraliyet Gözlemevi, Carlton Tepesi’nde yer alan Kent Gözlemevi ve Napolyon Savaşlarında ölen İskoçyalılar için 1822’de yapımına başlanan Ulusal Anıt kentin önemli yapıları arasındadır.

Edinburgh eskiden beri basım ve yayımcılığıyla ünlüdür; Encyclopaedia Britannica’nın ilk baskısı 1768’de burada yapılmıştır. Başlıca sanayi kolları mühendislik işleri, kauçuk, kağıt, un üretimi ve kimyasal ürünlerdir, Nufusu 439.700’dür (1985).” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ERMENİSTAN

DİKENLİ KARINCAYİYEN EKİDNE