in

İçsel gücünüzü keşfedin ” Tai Chia Chuan “

İçsel gücünüzü keşfedin ” Tai Chia Chuan “

Genellikle Uzak Doğu filmlerinde gör­düğümüz bir manzara vardır: Kahra­manımız savaş sanatlarını öğrenmek üzere kilometrelerce yol gider, dağlara tırmanır ve sonunda kendisini eğitecek ustayı bulur. Karşımıza çıkan usta, gü­lümseyen, yavaş hareket eden, sakin ve yaşlı bir adamdır. İlk bakışta bir savaş­çıdan çok filozof gibi görünen bu yaşlı adam, öğrencisini hem bedensel hem de ruhsal olarak eğitecek ve gerektiğinde sahip olduğu gücü ortaya koymaktan çekinmeyecektir.Günümüzde özellikle Çin’de, sabahın erken saatlerinde yaşlı ustamıza benzer insanları parklarda yavaş ve sakin eg­zersizlerini yaparken görebilirsiniz. Tai Chi Chuan kişiyi birçok yönden eğitebi-len bir sistem olduğu için bu topluluklar arasında küçük bir çocuktan güçlü bir savaş sanatı ustasına, her yaş ve kesim­den insana rastlamak mümkündür.

Kelime anlamı “yüce kutular” olan Tai Chi Chuan, 13.yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Zhang Sanfeng isimli usta tarafından bir savaş sanatı haline getirilmiştir.

Kelime anlamı “yüce kutuplar” ola Tai Chi Chuan, ilk kez çin kültürünün ünlü ve kadim eseri Yi Jingde’ (1 Ching Değişimler Kitabı) geçer.Birbirinden farklı hikayeler arasından en bilinene göre.

13.yüzyıl civarında yaşadığı tahmin edilen Zhang Sanfeng isimli usta tarafından bir savaş sanatlarının içindeki sert teknikleri ayıklar ve yerlerine içsel gücün geliştirilmesini sağlayan enerji ve nefes egzzersizlerini koyar. Böylelikle günümüze kadar gelen ve içsel hareket sanatı olarak tanımlayabileceğimiz Tai Chi Chuan ortaya çıkar.Kısaca tai Chi olarak anılan bu savaş sanatı çoğunlukla yavaş hareket dizileri şeklinde öğretilir. Bugün en yaygın olanı modern Tai Chi diye de bilinen ve 24 formdan oluşan Yang stilidir. Ayrıca, 36 formu bulunan Wudang Tai Chi stili ve 75 formdan meydana gelen geleneksel Chen Tai Chi stili vardır.

Tai Chi Chuan, Bedensel ve zihinsel farkındalığın artmasını, sahip olduğumuz doğal enerjinin açığa çıkmasını, dengelenmesini ve gelişmesini sağlar.

Bu hareketler tek tek öğrenilir ve çalışıldıkça akıcı biçimde uygulanabilir hale gelir. Çalışmanın tamamında gevşeme ve kasların rahatlaması hedeflenir.Zira doğru nefes alışverini ve omurganın doğru pozisyonlarını sürekli kılabilmek için yüksek konsantrasyon gereklidir. Tüm bunlar eksiksiz uygulandığında Tai Chi, bedensel ve zihinsel farkındalığın artmasını, sahip olduğumuz oğal enerjinin açığa çıkmasını dengelenmesi ve gelişmesini sağlar.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşasın Okullar Açıldı!

Gökyüzünün Renkleri ” Uçurtmalar “