in

Gökyüzünün Renkleri ” Uçurtmalar “

Gökyüzünün Renkleri ” Uçurtmalar “

Rüzgarlı günlerde etrafı açık piknik alanlarının veya sahillerin vazgeçilmez neşesidir uçurtma. Binbir rengi, şekli ve boyutuyla zaman içinde hem çocuklar hem büyükler için tatlı bir uğraşa dönüşen uçurtmanın anavatanı Çin’dir. Eski zaman savaşlarında haberleşme, düşmanı korkutma veya gövde gösterisi yapma gibi çeşitli amaçlarla kullanılan uçurtma, kaşif Marci Polo tarafından Malaya Takımadaları’ndan Hollanda’ya götürülmüş, önce Avrupa’da daha sonra da dünyanın dört bir yanında sevilip hızla yaygınlaşmıştır.

Uçurtma uçurmak hem açık havada zaman geçirmemizi sağlayacak hem de günlük hayatın stresinden uzaklaşmamıza yardımcı olacak bir hobidir.

Uçurtma yapımında dikkat edilmesi gereken nokta mümkün olan en hafif ve en sağlam malzemeleri bir araya getirebilmektir.

Çoğumuz çocukluğumuzda ince bir poşete ip bağlayarak veya günlük gazetelerin eklerinde verilen üç-dört çıtayı birleştirip kaplayarak meydana getirdiğimiz uçurtmaları uçurmuşuzdur. Öte yandan bu işi biraz daha ciddiye alıp hem açık havada za­man geçirmemizi sağlayacak hem de günlük hayatın stresin­den uzaklaşmamıza yardımcı olacak bir hobi haline getirmek de mümkün. Ülkemizde gittikçe yaygınlaşan uçurtma kulüp­leri ve uçurtma festivalleri ile bu uğraşa gönül verenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu vesileyle hem yeni bir sosyal çevre edinmek hem de işin inceliklerini öğrenmek kolaylaşıyor.Uçurtma hobisi aslında iki temel ak-tiviteden oluşuyor: Uçurtmayı oluş­turmak ve uçurmak. İlk aşamada biraz bilgi edinmek önemli. Neyse ki internette dolaşarak uçurtma yapı­mının temel tekniklerini öğrenmek çok kolay. Ana malzemelerimiz olan kağıt veya naylon, çıta, bant, makas ve ipi ya internet üzerinden satış ya­pan hobi marketlerden ya da bir kır­tasiyeden temin edebiliriz. Dikkat et­memiz gereken nokta mümkün olan en hafif ve en sağlam malzemeleri bir araya getirebilmek. Başlangıç için bir makas yardımıyla şekillendirebilece-ğimiz büyük çöp poşetleri ya da alış­veriş torbaları dahi yeterli olacaktır. Çıtayı seçerken de oluşturmak istedi­ğimiz uçurtmanın boyutuna göre bir oran takip etmeliyiz. Örneğin ı met­re boyunda bir uçurtma için 6 ya da 8 milimetre kalınlığında çıtalar kullanabiliriz. Daha büyük uçurt­maların yapımı içinse klasik çıtalar­dan daha hafif ve daha esnek olan bambuyu tercih edebiliriz.Gerekli malzemeyi edindikten sonra uçurtmamızın şekline karar vermemiz gerekiyor. Başlangıç için tek ipli ve geometrik şekilli modellere yönelmek daha doğru olacaktır. Üçgen, yarasa ya da beşgen şekilli uçurtmalar ulaşmamız gereken dengenin sağlanmasında oldukça yardımcıdır. Bu işte biraz uzmanlaşm-ca iki ipli ya da daha karmaşık şekilli uçurtmalara yönelebili­riz. İnternet dünyasında uçurtma severlerin paylaştığı pek çok uçurtma planına ulaşmak mümkün. Ölçüleri ve yapılışları ay­rıntılı olarak verilen bu planlar özellikle yeni başlayanlarımızın işini kolaylaştıracaktır.

Öte yandan kendi uçurtmamızı tasarla­mak için Google SketchUp gibi ücretsiz çizim programlarına da başvurabiliriz. Sıra geldi kendi ellerimizle uçurtmamızı uçurmaya. Bu ikinci aşamada da seçeneklerimiz sınırsız. Uçurtma­mızı alıp göklerde süzülüşünü tek başımıza izlemeyi ya da artık pek çok belediyenin organize ettiği uçurtma festivallerinden birine katılmayı tercih edebiliriz. Uçurtma sevenler tarafından kurulan derneklerin yılın farklı zamanlarında pek çok şehirde düzenledikleri etkinlikler bizimle benzer zevkleri olan insan­larla bir araya gelmek için oldukça ideal. Bu tür aktivitelerde hem uçurtma uçurup açık havada güzel bir gün geçirmek hem de uçurtma yapım atölyelerinde fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak mümkün.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçsel gücünüzü keşfedin ” Tai Chia Chuan “

Solunum Yolu Hastalıkları