in ,

Geleneksel Türk El Sanatları

Geleneksel Türk sanatları her biri kendi­ne özgü çeşitli sanat dallarını barındıran büyük, rengarenk bir yelpaze. Yüzlerce yılın tarihî kayıtları niteliğindeki bu sa­nat ürünleri, Türk toplumunun içinden geçtiği dönemleri ve başka toplumlarla girdiği kültürel ve sanatsal etkileşimi de gözler önüne serer. Bu zengin etkileşim­lerin neticesi olarak geleneksel Türk sa­natları aynı zamanda ortak kültürel mirasın taşıyıcısı olma özelliğine sahiptir.

Çini Sanatı;

Ebru Sanatı;

 

Edirnekarî;

 

Kağıt oyma sanatı katı;

 

Geleneksel Türk sanatlarına yakından baktığımızda farklı branşlarda en belirgin ortak payda olarak yoğun bir dikkat ve ince bir el emeği görürüz. Pişirilmiş ve şekil verilmiş top­rağın yüzeyini renkli desen ve motiflerle süsleme sanatı çini; kitreyle yoğunlaştırılan suyun yüzeyinde boyalarla oluştu­rulan desenlerin kağıda aktarıldığı resim sanatı ebru; kağıt oyma sanatı katı’; eşya yüzeylerine uygulanan iç dekorasyon süsleme sanatı edirnekâri ya da diğer adıyla Türk rokokosu; mimari eserlerin kubbe, tavan ve iç duvarlarına renkli boya ve altın varak kullanılarak yapılan süsleme sanatı kalemisi; çok kenarlı geometrik ahşap parçaların çivi ya da tutkal kul­lanılmadan birbirine geçirilmesi ile elde edilen doğramacılık sanatı kündekâri; kağıt, parşömen, fildişi gibi malzemeler üzerinde çok ince işlenerek uygulanan küçük boyutlu re­sim sanatı minyatür; Kur’an ayetlerinin yanı sıra ferman, berat gibi değerli evrakı altın ile süsleme sanatı tezhip; ateşle camın buluştuğu cam işleme sanatı; sabır ve hüner uğraşı iğne oyası ile halı ve kilimler… Geleneksel Türk sanatları yel­pazesinde yer alan her bir sanat dalı gerektirdiği ince işçilik ile muazzam bir dünyanın kapısını aralıyor. Tarihiyle, işçi­liğiyle, kural ve imkanları ile her sanat dalının kendine has dünyasında ustadan çırağa aktarılan emek bizleri bugün de büyülemeye devam ediyor.

 

Türkiye’de hâlihazırda geleneksel Türk sanatlarını icra eden sanatçılar sadece kadim bir geleneğin uygulamasında usta­laşmakla kalmıyor, bu formların genç nesillere aktarılması ve yeni bağlamlara uygun hale getirilmesi için de uğraş veriyor. Ayrıca, bugün birçok üniversitede geleneksel Türk sanatları eğitimi veriliyor.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), geçtiği­miz senelerde “Geleneksel Türk Sanatları” temasını pullara taşıyarak filateli koleksiyonuna dahil etmiştir. Bu pul serile­rinde çok değerli sanatçıların ürünleri filatelistlerin ilgisine sunulmuştur.

 

PTT A.Ş., “Geleneksel Türk Sanatları” temalı ilk seriyi ebru görselleriyle 60 + 10 ve 70 + 10 yeni kuruş artı değerli olarak 2007’de tedavüle çıkarmıştır. 2008 yılında cam konulu gele­neksel Türk sanatlarının görsellerinin yer aldığı 65 yeni kuruş ve 80 yeni kuruş değerli pullar basılmıştır. 2009 yılında te­davüle çıkarılan pullarda iğne oyası sanatı görselleri kulla­nılmış, bu pullar 75 kuruş ve 90 kuruş değerli olarak satışa sunulmuştur. 2010 yılında basılan 80 + 10 ve 110 + 10 kuruş artı değerli pullar kilim sanatı temasını taşır. Son olarak, 2016 yılında “Türk Sanatları” konulu sürekli posta pulları kapsamında minyatür sanatçısı Dilek Yerlikaya’nın eserleri­nin görsellerinin kullanıldığı altı adet pul tedavüle çıkarıl­mıştır. Minyatür sanatı temalı bu pullar 10 kuruş, 20 kuruş, 1 TL, 1,60 TL, 2 TL ve 11 TL değerli olarak satışa sunulmuştur.” ”

Değerlendirmek ister misiniz?

1 point
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şanlı zaferlere coşkulu kutlama

Yaşasın Okullar Açıldı!