in , ,

Dünyanın En Küçük Ülkelerinden Olan ” Andorra “

Dünyanın En Küçük Ülkelerinden Olan ” Andorra “

Dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Fransa ile İspanya arasındaki Pireneler’in yüksek vadilerinin arasına sıkışmış gibi duran Andorra’da yalnızca 48.800 kişi ya­şar. Bu küçük ülkenin başkenti Andorra la Vella’nın nüfusu bile 16.000’i geçmez. Andorra halkı çok eski zamanlardan beri aynı yaşama biçimini sürdürmektedir. Andorralılar dağlarda koyun ve keçi sürüleri besler­ler. Kış boyunca vadilerde kurdukları köyler­de oturur; nisan geldiğinde sürüleriyle birlikte dağlara çıkarlar. Evlerinde ilkel dokuma tez­gâhlarında yünden kaba giysiler dokurlar. Yetiştirilen en önemli bitki tütündür. Önemli tarım ürünleri buğday, çavdar ve patatestir. Ülkenin sanayisi önemsiz olmakla birlikte, hidroelektrik enerji üretilir. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır. Turist­ler için çok sayıda otel vardır. Fransa ve İspanya’ya bağlanan karayollarının yanı sıra dağ yollan da ulaşıma elverişlidir. Bununla birlikte, bazı bölgelerde insanlar yaya ya da at sırtında yolculuk yaparlar. Andorralılar Katalan dili konuşur. Ülkede hem Fransız hem de İspanyol parası kullanılır.

ANDORRA’YA İLİŞKİN BİLGİLER

YÜZÖLÇÜMÜ: 468 km2. NÜFUS: 48.800 (1987).

YÖNETİM BİÇİMİ: Fransız cumhurbaşkanı ile İspanyol Urgel piskoposunun devlet başkanı olduğu ortak yönetim. BAŞKENT: Andorra la Vella.

DOĞAL YAPI: Yüksek tepelerin ve derin vadilerin bulunduğu kayalık, dağlık bir bölge. Pireneler’in ortalama yüksekliği 2.700 metredir. Alçak bölgeler hayvan otlatmaya elverişlidir.BAŞLICA İHRAÇ ÜRÜNLERİ: Kereste; ağaçtan yapılan elişi ürünler; sigara, puro, deri.

Andorra 8. yüzyılda İmparator Şarlman döneminden beri yan bağımsız bir ülkedir. Günümüzde Fransa cumhurbaşkanı ile İspanya’daki Urgel piskoposunun ortak denetimi altındadır. Altı mahallenin her birindeki aile reislerinin seçtiği 24 kişilik bir kurul tarafın­dan yönetilir. Ordusu bulunmayan Andorra’ da yalnızca küçük bir güvenlik örgütü vardır. Ülke bir vergi cenneti sayılır; Andorra’daki kişi ve kuruluşlar devlete ya çok az ya da hiç vergi vermezler. Andorra’da satılan fotoğraf, film ve ses kayıt makineleri ile saat gibi mallar vergilendirilmedikleri için çok ucuzdur. Andorra’ya her yıl kış sporu yapmak ve vergisiz alışverişten yararlanmak için 10 milyondan fazla turist gelir.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşi Suçları Soruşturmak Ve Suçlulaları Yakalamak Olan Polis ” Dedektif “

Yemeklerin Vazgeçilmezi ” Baharat “