in , , , ,

Dünya Felaketi ”Kimyasal Savaş”

KİMYASAL SAVAŞ

Zehirli gazlar ve öbür zehirli kimyasal maddeler en öldürücü silah­lar arasındadır. Zehirli gazlar ilk kez I. Dünya Savaşında silah olarak kullanılmıştır. Almanların Flandre’da İngiliz ve Fransız siperlerine attığı klor gazı solunum yollarını ve ciğerleri etkileyerek ölümlere yol açtı. Rüzgarla sürük­lenerek yayılan bu gazla birçok İngiliz ve Fransız askeri öldürüldü. Çok geçmeden her iki taraf da boğucu bir gaz olan fosgen ve derinin altında su toplan­masına neden olan hardal gazı gibi öldürücü gazları kullanmaya başladılar. Top mermileri içinde düşman siperlerine atılan bu zehirli gazlardan korunmak için askerler gaz maske­leri kullanıyordu. Yüze takılan en basit gaz maskelerinde, solunan havanın içinden geçti­ği filtrede bulunan bazı kimyasal maddeler havadaki zehirli gazı tutuyor ya da yok ediyordu. Ama gaz maskeleri deriyi etkileyen gazlara karşı bir korunma sağlamadığı için özel giysiler giymek gerekiyordu. I. Dünya Savaşından sonra 1925 de imzalanan Cenevre Protokolü ile kimyasal silahlan ilk kullanan taraf olmak yasaklandı. Ama bir kimyasal silah saldırısına aynı biçimde karşılık verilebilecekti.

Göz Yaşartıcı ve Sinir Gazları

Göz yaşartıcı gazlar gözlerden yaş getirir ve deride kaşıntıya neden olur. Dünyanın birçok yerinde polis, şiddet hareketlerine karşı göz yaşartıcı gazlar kullanmaktadır.

I. Dünya Savaşında kullanılan zehirli gaz­lardan çok daha tehlikeli bir kimyasal silah olan sinir gazını Almanlar geliştirdi. II. Dün­ya Savaşında her iki tarafın elinde de çeşitli kimyasal silahlar vardı; ama bunlar kullanılmadı. Bunun nedenlerinden biri, toplu ölüm­lere yol açan bu çok öldürücü silahların bütünüyle yasaklanması yönündeki genel du­yarlılıktı. Bir başka neden de, bu silahın etki alanının kesinlikle belirlenememesiydi. Rüz­garın yön değiştirmesiyle ters yöne sürükle­nen zehirli gaz, silahı kullanmış olan tarafın kendi birliklerine de zarar verebiliyordu.

Günümüzde Kimyasal Silahlar

Günümüzde kimyasal silahlar güdümlü füze­ler ile de taşınabilmektedir. Kimyasal silahlarla yapılacak saldırılara karşı bir önlem olarak modern ordularda gaz maskesi ve koruyucu giysi kullanma eğitimi verilmektedir.

ABD, Vietnam Savaşında ormanların bitki örtüsünü yok edici kimyasal maddeler kullan­dı. İran ile Irak arasındaki 1980-88 savaşında her iki taraf da, sinir gazı ve başka zehirli gazlar kullanarak 1925 Cenevre Protokolü’nü çiğnediler.

Kimyasal silahlardan daha da tehlikeli bir silah türü olan biyolojik silahlar, öldürücü hastalık mikroplarının düşman topraklarına atılması amacıyla geliştirilmiştir. Biyolojik silahların etkisinin belirli bir alanla sınırlan­ması da çok zordur.

İnsanların büyük çoğunluğu yeryüzündeki insan, hayvan ve bitki yaşamı için korkunç bir tehdit oluşturan bütün kimyasal ve biyolojik silahların kullanımının yasaklanmasını ve stokların yok edilmesini istemektedir.

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kepler ve Yasaları

Komedi Nedir?