in ,

Anadolu’nun Mis Kokulu Şehri ” Isparta”

Mis kokulu gül bahçeleri, seyrine doyulmaz la­vanta tarlaları, iç açıcı göl manzaraları, büyü­leyici bir doğa… İsparta, Türkiye’nin en değerli köşelerinden Göller Yöresi’nde yer alan, taşıdı­ğı turizm potansiyeliyle son yıllarda adından sıkça söz ettiren şehirlerden biridir. Ülkemizin güneybatısında, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde yer alan İsparta batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya ve güneyde Antalya ile komşudur. Şehrin güney kesiminde Akdeniz iklimi, kuzeyine çıkıldıkça karasal iklim görülür. İsparta adeta bir gül cennetidir. Gül ye­tiştiriciliği İsparta’nın ekonomisinde çok önemli bir yer tutar. Şehrin tanınmasına ve popüler hale gelmesine ciddi katkı sağla­yan gülden elde edilen gül yağı ve gül suyu gibi maddeler tüm dünyaya ihraç edilmek­te, parfüm ve kozmetik sanayisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Hasat dönemin­de kente gelen yerli ve yabancı turistler gül toplama deneyimini bizzat yaşayabil­mektedir.

İsparta günümüzde yalnızca gülleriyle değil, lavantalarıyla da ünlüdür. Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyündeki lavanta tarlalarına ilgi son yıllarda oldukça artmış durumdadır. Özel­likle Ağustos ayındaki hasat zamanında ferahlatıcı lavanta kokusu bütün köyü sarar. O nedenle buraya “Lavanta Kokulu Köy” de denmektedir. Bu dönemde eflatun renginin göz alıcı tonlarına şahit olmak için köye çok sayıda ziyaretçi gelir.

Göller Yöresi’nde eşi bulunmaz bir konuma sahip İsparta, türlü doğal güzellikler barındırır. Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, şahane günbatımı manzaraları sunar. İsparta’nın içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan göl ve çevresinde çok sayıda kuş türü barınmaktadır. Burada bulunan Yeşil Ada ve Can Ada, günümüzde kıyıya bağlanmış durumdadır. Başta Altın Kum olmak üzere çeşitli plajlarda yüzülebilmekte ve kamp yapılabilmektedir. Gölün kıyısında bulunan Eğirdir ilçesi Türkiye’nin “cittaslow”larından yani sakin şehirlerinden biridir. Eğirdir Gölünün doğal bir uzan­tısı olan Kovada Gölü zengin bir bitki örtüsü ile yaban hayatı çeşitliliğine sahiptir. Millî park sta­tüsüyle koruma altında bulunan göl, doğayla iç içe vakit geçirmek is­teyenler için iyi bir seçenektir. Şehir merkezinin güneybatısında yer alan Gölcük Gölü, deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte bir krater gölüdür. Göl ve çevresi 1991 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

Kızıldağ Millî Parkı müthiş bir oksijen deryasıdır. Burada sedir, ardıç, karaçam, köknar ve meşe gibi  çeşitli ağaçlardan oluşan ormanlar   
muhteşem bir seyir keyfi sunar.                                     

Değerlendirmek ister misiniz?

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kodak’ın Kurucusu Kimdir?

c